W czwartek – 20 września – uczniowie klasy ósmej, w ramach zajęć biologii i zawodoznawstwa, odwiedzili Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Boninie. Instytut jest placówką państwową, która zajmuje się badaniami nad roślinami uprawnymi, poczynając od biochemii molekularnej i biochemii, przez genetykę, hodowlę i zachowanie zasobów genowych po badania agronomiczne. Przedmiotem badań jest nie tylko ziemniak, ale i zboża, rzepak, burak i mak.
Naszym przewodnikiem był pan doktor Krzysztof Treder, który kieruje działaniem Pracowni Diagnostyki Molekularnej i Biochemii. Nasze odwiedziny rozpoczęliśmy od zapoznania się z prezentacją multimedialną, w której p. Krzysztof przedstawił historię, strukturę, zadania i osiągnięcia Instytutu. Dzięki tej prezentacji dowiedzieliśmy się, że Instytut posiada pracownię in vitro, w której w tej postaci przechowuje się 1468 odmian i 200 linii hodowlanych ziemniaka. Wszystkie te rośliny wolne są od patogenów, następnie odwiedziliśmy laboratoria, w których pracuje się m.in. nad nowymi odmianami ziemniaka, lepiej dostosowanymi do zmieniających się warunków klimatycznych. Przy tej okazji p. Krzysztof w barwny sposób opowiadał o specyfice pracy w laboratorium.
Na koniec mieliśmy możliwość obejrzenia różnych – także różnokolorowych – odmian ziemniaka. Na pożegnanie p. Krzysztof przygotował dla nas prezent – worek z bulwami ciekawych odmian ziemniaka. Przynajmniej kilka z nich zasadzimy w doniczkach w pracowni szkolnej, a resztę w szkolnym ogródku. Mamy nadzieję, że już za rok będziemy mogli spróbować jak smakują różowe frytki.
Dziękujemy za ciekawą wizytę panie Krzysztofie!
Artur Markowski